Oturma İzni Nasıl Alınır?

oturma_izni_son_2Türkiyede oturum izni almak isteyen yabancılar ülkemize geriş yaptıkları tarihten itibaren 30 ila 90 gün arasında İl Göç İdaresi Müdürlüğünden randevu almak zorundadırlar. Bu süre yabancının vatandaşı olduğu ülkeye göre değişmektedir. Kimi ülke vatandaşlarına sağlanan hak (vizesiz Türkiye’de bulunabilme süresi) 30 gün kimi ülkelerde ise bu süre 90 gündür. Bu süre geçirildikten sonra randevu alsanız da ikamet tezkeresi olarak bilenen oturma izni verilmeyecektir.

Ülkemizde 2014 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca turistik ikamet tezkeresi yani oturum izinleri değiştirilmiş ve 6 ay olan süre 12 aya çıkarılmıştır.  28 Temmuz 2016 yılında yürürlüğe giren 6735 sayılı “Uluslarası İşgücü Kanunu” ile bu süre 24  aya kadar uzatılmıştır. Ayrıca önceden zorunlu olmayan Özel Sağlık Sigortası da artık tüm yabancılar için zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde 1 sene oturma izni almak isteyen yabancı 1 senelik sağlık sigortası olması zorunludur.

Türk vatandaşı ile evli olan yabancılar ise TC eşinin sağlık sigortasından (örn. SGK’dan) yararlandığına dair belge ibrazı halinde özel sigorta yaptırmak zorunda değildir. Türkiyede oturma izni alan yabancıların adresine aşağıda örnek resmini verdiğimiz oturma izin kartı gönderilmektedir. Yabancılara Mahsus 99 ile başlayan “Geçici T.C numarası” da bu kartta bulunmaktadır.

Yabancılara Oturum İzni için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? 

oturma kartı izin belgesi1) Yabancı şahıs, ev kiralamış ise Noter Tasdikli Kira Sözleşmesi,
2) T.C vatandaşı yanında kalacak ise Türk vatandaşının noterden verdiği misafirimdir taahhütnamesi,
3) Pasaport aslı ve fotokopisi (işlem gören sayfaların tamamı),
4) İkamet Başvuru Formu (ıslak imzalı),
5) Dört (4) adet fotoğraf,
6) Türkiye’de kalacağı her ay için 500 $ lık banka hesap belgesi (döviz alım satım belgesi kabul edilmemektedir)
7) Özel Sağlık Sigortası,

Evlilik Sebebiyle İkamet

T.C. Vatandaşı ile evli olanların başvuracağı “Evlilik Sebebiyle Oturma İzni” başvurusunda yukarıda yazılı olan belgelere ek olarak;
1) TC vatandaşı eşin Nüfus Cüzdan aslı ve fotokopisi
2) TC vatandaşı eşinin gelir durumunu gösteren belgelerin fotokopisi
3) Eş SGK ve Bağ-Kur’lu ise buna ilişkin belgeler istenmektedir.

Emlak Alan Yabancıların Oturma İzinleri

Türkiye’den başta residans olmak üzere pahalı emlak/evlerin yabancılar tarafından alındığını görmekteyiz. Göç idaresi bu durumu da göz önünde bulundurarak emlak satın alan yabancılara oturma izni tapu’ya dayalı olarak verilebilmektedir. Bu durumda prosedür diğer ikamet izinlerindekine benzemekle birlikte yabancıdan ayrıca tapu kaydı da getirmesi istenmektedir. Ayrıca Türkiye’de 1 milyon dolar ve üzerinde değerde bir emlak alan yabancılara vatandaşlık ↵ düzenlemesi ocak 2017 tarihinde resmi gazete yayımlanmış olup detaylı bilgiyi yukarıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oturma İzni için Nereye Başvurulur?

Yabancı uyrukluların Türkiyede oturma izinlerinde yetkili olan makam İl Göç İdaresi Müdürlükleri’dir. 18/05/2015 tarihine kadar İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından ifa edilmekte olan Yabancıların Oturma İzinleri, bu tarihten sonra İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir.

📞 Yabancıların Türkiyede oturma izinleri hakkında danışmanlık ücret teklifi olmak için (212) 243 44 70 / 71 arayabilir veya iletişim formundan sorularınızı iletebilirisiniz.

Saygılarımızla,
Anka Patent ve Danışmanlık Ltd.

62 comments

 • Merhaba Kenyalı kız arkadaşım Türkiye de çalışmak istiyor bunun için ilk önce oturma izni mi alacak yoksa iş başvurusu yapip şirket onun adına çalışma izni mi alacak evraklar ve başvuru prosedürü nasil olacak teşekkürler

  • Kız arkadaşınız Türkiye’de ise önce Oturma İzni almanız gerekiyor. Kenya’dan başvuruda bulunacak ise, direk çalışma izni başvurusunda bulunarak calışma vizesi ile Türkiye’ye gelebilir.

 • Slm ben türk vatandaşıyım eşim fransız vatandası 10 senelik evliyiz bir cocugumuz var ve türkiyeye dönmek istiyoruz ama eşim ve cocugum fransız vatandaşlıgını kaybetmeden nasıl türkiyede yaşıyabiliriz

  • Eşinizin Türkiye’de oturma veya yaşamasının Franszı vatandaşlığını kaybetmesine neden olacağını zannetmiyoruz. Eğer çifte vatandaşlık Fransa’da yasaksa Türkiye’de vatandaşlığa başvurmazsınız. Otomatik olarak eşinizi TC vatandaslığına alma diye bir durum söz konusu değildir.

 • Merhaba.Ben Azerbeycan vatandasiyim.3 yildir Turkiye de yuksek lisans yapmaktayim.alman vatandasi olan turkle nisanliyim.o turkiyede sigortali olarak calisiyor.evlendikten sonra oturma izni als biloyormuyum.tesekkurler

 • Merhaba. Benim Kırgız vatandaşı kız arkadaşım car.Onu kiracı olarak evimde misafir etmek istiyorum.6 aylık oturma izin süresi ağustosta dolacak. iznini uzatmak istiyoruz ve ona 1 yıllık izin almak istiyoruz benim evimde kiracı olarak kalacak. evrak listesini ve yöntemi bize bildirebilir misiniz.
  Saygılarımla

 • Merhaba.Ben geven ay japon bir bayanla evlendim.Bir süreliğine türkiye de yaşamak istiyoruz ama şuan öğrenciyim çalışmıyorum.Nasıl oturma izni alabiliriz?

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Eşiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra İl Göç İdaresinden randevu alınacak ve siz çalışmadığınız için Özel Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekecektir. Detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.
   Saygılarımızla,

Comments are closed.