Oturma İzni Nasıl Alınır?

oturma_izni_son_2Türkiyede oturum izni almak isteyen yabancılar ülkemize geriş yaptıkları tarihten itibaren 30 ila 90 gün arasında İl Göç İdaresi Müdürlüğünden randevu almak zorundadırlar. Bu süre yabancının vatandaşı olduğu ülkeye göre değişmektedir. Kimi ülke vatandaşlarına sağlanan hak (vizesiz Türkiye’de bulunabilme süresi) 30 gün kimi ülkelerde ise bu süre 90 gündür. Bu süre geçirildikten sonra randevu alsanız da ikamet tezkeresi olarak bilenen oturma izni verilmeyecektir.

Ülkemizde 2014 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca turistik ikamet tezkeresi yani oturum izinleri değiştirilmiş ve 6 ay olan süre 12 aya çıkarılmıştır.  28 Temmuz 2016 yılında yürürlüğe giren 6735 sayılı “Uluslarası İşgücü Kanunu” ile bu süre 24  aya kadar uzatılmıştır. Ayrıca önceden zorunlu olmayan Özel Sağlık Sigortası da artık tüm yabancılar için zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde 1 sene oturma izni almak isteyen yabancı 1 senelik sağlık sigortası olması zorunludur.

Türk vatandaşı ile evli olan yabancılar ise TC eşinin sağlık sigortasından (örn. SGK’dan) yararlandığına dair belge ibrazı halinde özel sigorta yaptırmak zorunda değildir. Türkiyede oturma izni alan yabancıların adresine aşağıda örnek resmini verdiğimiz oturma izin kartı gönderilmektedir. Yabancılara Mahsus 99 ile başlayan “Geçici T.C numarası” da bu kartta bulunmaktadır.

Yabancılara Oturum İzni için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? 

oturma kartı izin belgesi1) Yabancı şahıs, ev kiralamış ise Noter Tasdikli Kira Sözleşmesi,
2) T.C vatandaşı yanında kalacak ise Türk vatandaşının noterden verdiği misafirimdir taahhütnamesi,
3) Pasaport aslı ve fotokopisi (işlem gören sayfaların tamamı),
4) İkamet Başvuru Formu (ıslak imzalı),
5) Dört (4) adet fotoğraf,
6) Türkiye’de kalacağı her ay için 500 $ lık banka hesap belgesi (döviz alım satım belgesi kabul edilmemektedir)
7) Özel Sağlık Sigortası,

Evlilik Sebebiyle İkamet

T.C. Vatandaşı ile evli olanların başvuracağı “Evlilik Sebebiyle Oturma İzni” başvurusunda yukarıda yazılı olan belgelere ek olarak;
1) TC vatandaşı eşin Nüfus Cüzdan aslı ve fotokopisi
2) TC vatandaşı eşinin gelir durumunu gösteren belgelerin fotokopisi
3) Eş SGK ve Bağ-Kur’lu ise buna ilişkin belgeler istenmektedir.

Emlak Alan Yabancıların Oturma İzinleri

Türkiye’den başta residans olmak üzere pahalı emlak/evlerin yabancılar tarafından alındığını görmekteyiz. Göç idaresi bu durumu da göz önünde bulundurarak emlak satın alan yabancılara oturma izni tapu’ya dayalı olarak verilebilmektedir. Bu durumda prosedür diğer ikamet izinlerindekine benzemekle birlikte yabancıdan ayrıca tapu kaydı da getirmesi istenmektedir. Ayrıca Türkiye’de 1 milyon dolar ve üzerinde değerde bir emlak alan yabancılara vatandaşlık ↵ düzenlemesi ocak 2017 tarihinde resmi gazete yayımlanmış olup detaylı bilgiyi yukarıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oturma İzni için Nereye Başvurulur?

Yabancı uyrukluların Türkiyede oturma izinlerinde yetkili olan makam İl Göç İdaresi Müdürlükleri’dir. 18/05/2015 tarihine kadar İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından ifa edilmekte olan Yabancıların Oturma İzinleri, bu tarihten sonra İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir.

📞 Yabancıların Türkiyede oturma izinleri hakkında danışmanlık ücret teklifi olmak için (212) 243 44 70 / 71 arayabilir veya iletişim formundan sorularınızı iletebilirisiniz.

Saygılarımızla,
Anka Patent ve Danışmanlık Ltd.