İkamet Tezkeresi Nedir?

ikamet izni, oturma izni, ikamet tezkeresiİkamet Tezkeresi nedir? Turistik ikamet tezkeresi şartları nelerdir? Yabancıların oturma tezkeresi için randevu alınması gerekli midir? Öncelikle belirtmek isteriz ki; Türkiye’deki yabancı uyruklu kişilerin oturma izinleri anlamına gelen ikamet tezkeresi ülke genelinde kurulmuş ve hizmet veren Göç İdaresi tarafından verilmektedir.

Turistik Tezkere almak için Göç İdaresinden randevu alınmalı ve gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde yukarıda örnek resmi verilen oturma izin kartı yabancının beyan ettiği adresine gönderilmektedir. Ülkemizdeki yabancıların hukuki statülerine göre başvuracakları izin çeşitleri birbirinden farklıdır. Genel olarak en çok kullanılan ikamet izinleri;

1) Turistik ikamet izni,
2) Yabancı öğrenciler için ikamet izni,
3) Türk vatandaşı ile evli olan yabancıların ikamet izni.

Başvuru Nereye ve Ne Zaman Yapılmalıdır? Öncelikle başvuru her ilde kurulmuş olan Göç İdaresi Müdürlüklerine yapılmalıdır. Başvuru için süre yabancının Türkiye giriş yaptığı tarihten itibaren başlamaktadır. Bu süre yabancının vatandaşı olduğu ülkelere göre 30 gün ile 90 gün arasındadır. Yabancı bu süre zarfından en azından başvuruyu yapmış olması gerekmektedir. Randevu tarihi ilerki bir tarih olmasında herhangi sakınca yoktur. Yabancıların oturma izinleri ve randevu evrakları için  oturma izni nasıl alınır ⏎ okuyabilirsiniz.

Süreyi Kaçırmış Yabancıların yapabilecekleri bir şey bulunmamaktadır çünkü “ikamet ihlali” durumundadırlar. Bu yabancılar süre geçirmeden çıkış yapmalı ve çıkarken hudut kapısında para cezasını ödemelidirler.

Tezkere ve Yabancı TC No: Yabancılara Mahsus 99 ile başlayan geçici T.C numarası bu kartta bulunmaktadır. Yeri gelmişken ayrıca yabancıların ikametini düzenleyen kanun maddelerinden birisini de aşağıda dikkatlerinize sunuyoruz;

İkamet Tezkeresinin Red Olunacağı Haller

A) Sırf iş tutmak için gelecek sanat ve meslek erbabı olup da tutacağı iş, kanunlar gereğince Türk vatandaşlarına hasredilmiş bulunan;
B) Türk kanun veya örf ve adetleriyle yahut siyasi icabatla telif edilemiyecek durumda olan veya faaliyette bulunan;
C) Türkiye’de kalmak istediği müddet zarfında yaşamak için maddi imkanları meşru bir şekilde temin edemiyeceği sabit olan;
D) Türkiye’ye girmesi memnu olup da her nasılsa girmiş bulunan;
E) Türkiye’de oturduğu müddetçe huzur ve asayişi ihlal eden;
Yabancılara ikamet tezkeresi verilmez.

Saygılarımızla,
Anka Patent ve Danışmanlık Ltd.

12 comments

 • Merhaba ben bir senelik oturma almak için başvuru yaptım ama ilçelerdeki göç idarelerinden yapmadım malesef çünkü yeni gelmiştim bilmiyodum bi arkaşin tanıdığı vardi Azerbaycanlıların çoğuna ben verdim dedi bir yıllık oturmayı ben yaptım dedi bende başvuruyu adamda yaptım adam yaptı yani dedi iki üç gün kala gelirsin parayı falan ödersin veririm bir senelik oturma izini ama 900 dolar para istiyo ve benim randevü 15 mayıs 2017 yani bu pazartesi bende o günden sonra hiç adamın yanına gitmedim şimdi o benim randevuyu iptal ede bilirmi ve bu konuda ben napmalıyım lütfen yardımcı olun

  • Arzu hanım,
   Bu tip konularda Kurumsal Firmalarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Çok kişi mağdur oluyor. Sizin anlattığınız şekilde çalışan kişiler çoğunlukla vaat ettikleri işleri yapmıyor veya yapamıyorlar. Dikkatli olun.
   İkamet iptaline gelince; EVET randevuyu alan kişi iptal işlemi de yapabilir.

 • Merhabalar, kız arkadaşım 1 yıl oturma izni aldı ve süresi bittiğinde ikamet tezkeresi uzatma işlemi yaptık. Eve gelen polisler yalnız yaşayıp yaşamadıgını sordu. Kız arkadaşım yalnız yaşıyorum dedi fakat sitenin güvenlikleri birlikte yaşadığımızı söylemiş. Tüm online işlemler ve diğer işlemleri eksiksiz yaptık. Red cevabı alma ihtimali varmıdır?

 • Merhaba adım hüseyin vatansız bir vatandaş olarak türkiye de tam 37 yıldır yasamaktayim, ayrıca türk vatandaşı ile 12 yıldır resmi olarakta evliyim nasil türk vatandaşlığına geçerim neler yapmam lazım bana lütfen yardım cı olur musunuz?

  • Hüseyin bey haymatlos olmanızın nedeni kendinizin vatandaşlıktan çıkmış olması mı yoksa 403 sayılı Türk Vatandaşlık kanunu uyarınca çıkartılmış olmanız mıdır? Elinizdeki belgeler ile birlikte http://calismaizin.com/bizeulasin iletişim formundan bize e-mail gönderebilirsiniz.

   iyi günler dileriz.

 • öncelikle iyi günler eşim alman uyruklu ve ikamet izni 25.01.2017 de bitmiş ve ben 25.05.2017 tarihine kadar askerim ne yapmamız gerekiyor acaba…?

  • Sezer Bey Merhaba,
   Eşiniz şuan ikamet ihlali yapmış durumda, Türkiye’den çıkış yapması ve çıkış yaparken havalanında cezasını yatırması gerekmektedir. Daha sonra Türkiye’ye giriş yapabilir ve göç idaresinden randevu alması gerekmektedir. Askerlik görevinizi yaptığınıza dair resmi belgeyi eşinize iletiniz. Ayrıca danışmanlık hizmetimiz için maili de e-mail adresinize gönderdik.
   Saygılarımızla,

  • İsmail Bey,

   Türk vatandaşlığına başvurabilmeniz için en az 5 senedir Türkiye’de yasal yoldan ikamet ediyor olmanız veya 3 senedir Türk vatandaşı ile evli olmanız gerekmektedir. Bunun dışından ancak istisnai vatandaşlık olan yabancı yatırımcıya vatandaşlık kısmından detayları okuyabilirsiniz.
   İyi Günler Dileriz.

   • Selam aleykum abi ben 5yıldır Türkiyede heç çekiş yapmdim uturma izni almdim nasil aliçam allah için yardımcı ol lütfen
    İrakli vatandaş

    • Birleşmiş Milletlere Sığınmacı olarak başvurabilirsiniz. Ancak bu durumda Mülteci’lik talebinizde samimi olmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz red edilir ve sınırdışı edilirsiniz.

Comments are closed.