Evlilik Sebebiyle Vatandaslik Başvurusu

evlilik sebebiyle vatandaslikEvlilik Sebebiyle Vatandaşlık başvurusuna geçmeden önce dün (12/01/2017) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Uygulama Yönetmeliğinin 20. maddesindeki değişiklik ile Türkiye’de yatırım yapan yabancılara vatandaşlık başvuruları başlamıştır. Bu başvuru sadece yatırım yapan değil ayrıca belli bir rakamın üzerinde Emlak Alan Yabancılara Vatandaşlık ↵ imkanı da getirilmiştir. Konuya ilişkin yazımıza yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Evlilik Sebebiyle Vatandaşlık: Ülkemizde vatandaşlık başvurusunda en çok rastladığımız sebep Türk Vatandaşı ile evli olanların başvurusudur. Bu başvuruda kişilerin sadece evli olmaları yeterli değildir. Evlilik Birliğinin en az üç (3) senesini doldurmuş olması ve çiftlerin birlikte yaşıyor olması ve Kamu düzeni, milli güvenlik ve genel ahlak açısından bir sakıncasının bulunmaması gerekmektedir.

VATANDAŞLIK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?
Yabancının bulunduğu şehirdeki Valilik’tir. İstanbul’da başvuruları inceleme ve dosya açma işlemleri Valiliğe bağlı olarak hizmet vermekte olan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü‘dür.İstanbul’da Nufus Müdürlüğü Aksaray’daki İl Emniyet Müdürlüğü’nün 100 metre ilerisindeki Valilik Ek Hizmet Binasının Giriş Katında Hizmet Vermektedir. İstanbul dışındaki tüm şehirlerimizde başvuru kabul işlemleri için bulunduğunuz valiliklerle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Vatandaşlık başvurusunda dosyanızı açtırabilmeniz için öncelikle aşağıdaki istenen belgeleri eksiksiz tedarik etmeniz gerekmektedir.

 • İstenen belgelerden birisi olan Başvuru Formlarına web-sitemizden indirebilirsiniz.
 • Yabancıdan istenen evrakların büyük bir kısmı yabancının T.C’deki kendi konsolosluklarından temin edilebilmektedir. Bu evrakları kendi konsolosluklarından temin edemezler ise ülkelerinizdeki Nüfus Müdürlüklerinden Apostilli olarak edinmeleri gerekmektedir.
 • Evrakların Apostilli olarak hazırlanmasının ardından ayrıca Noterden tasdikli olarak tercüme ettirilmesi gerekmektedir.
 • Tüm evraklarınız hazırlandıktan sonra “Başvuru Evrakları” öncelikle kontrol edilecek ve eksik evrak yoksa dosyanız açılacaktır.
ÖNEMLİ HATIRLATMALAR:
 • Başvuruda bulunacak Yabancının tüm evraklarındaki AD SOYAD ve DİĞER bilgiler birbirinin AYNI olması gerekmektedir. Örneğin; bir belgede ismi Natalya diğer belgede Natalia yazması halinde BAŞVURUSU İŞLEME ALINMAYACAKTIR.
 • Başvuru sırasında veya başvuru yapıldıktan sonra çiftlerin boşanması halinde vatandaşlık başvurusu reddedilecektir. Ancak vatandaşlık kararı geldikten sonra ayrılan çiftlerde hak kaybı olmayacaktır.
 • Sanıldığının aksine vatandaşlık başvurusu öyle hemen tamamlanan bir süreç değildir. Evlilik sebebi gibi en güçlü vatandaşlık başvurusunun dahi neticelenmesi 12 ay ile 24 ay arasında bir zamanı alabilmektedir.

Dikkat!

Vatandaşlık başvurusunun işleme alınmasının ardından çiftler iki (2) defa farklı tarihlerde İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen Komisyon tarafından mülakata tabi tutulacaklardır.

BAŞVURUDA GEREKLİ OLAN BELGELER NELERDİR?

 • Başvuru formu (Form VAT-6),
 • Türk Vatandaşı Eşine ait tam açıklamalı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Yabancının hangi devlet vatandaşı olduğunu gösterir pasaport ve bunun noter tasdikli tercümesi,
 • Yabancının kendi ülkesindeki DOĞUM BELGESİ’nin APOSTİLLİ ve NOTERDEN tasdikli tercümesi,
 • Evlilik Türkiye’de yapılmış ise Uluslararası Evlenme Cüzdanı, Yurtdışında Evlenmiş olanların ilgili ülke makamlarından alınan Belge’nin APOSTİL ve NOTER tasdikli tercümesi,
 • Başvuru tarihinden itibaren ileriye doğru en az 3 aylık ikamet tezkeresi (işlem gören herbir sayfanın noter tasdikli örneği),
 • Türk Vatandaşının Nüfus Cüzdanının Fotokopisi,

Apostil Zorunluluğu

Bu belgelerin sadece tedariki yeterli olmayıp, Apostilli olması gerekmektedir. Apostilin mümkün olmadığı ülkelerde belgelerin o ülkedeki Türk Konsolosluğu tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla,

Anka Patent ve Danışmanlık Ltd.

160 comments

 • Iyi günler. Isim degisikligiyle ilgili sorucaktim. Pasaportumda baba ismi “ilqar” diye yazili fakat evlilik cuzdanimda “ilgar” diye yazilmis cunki dogum belgemin tercumesinde ilgar diye yazilmisti. Evlendirme memuru olurda sikinti cikarsa nufus belgemde oyle yazildigi icin o sekil yazdik dersiniz dedi. Bu herhangi bi sorun teskil edermi

  • Merhaba, evet Vatandaşlık başvurusunda sıkıntı (problem) olacaktır. Kendi konsolosluğunuzdan “isim denklik” belgesi almanızı tavsiye ederiz.

 • iyi Günler sevgili ANKA! Ben de aynı şekilde T.C vatandaşı ile evli yabancı uyruklu Kazakistan vatandaşıyım.Evlilik sebebiyle vatandaşlığa başvurma hakkımız dolmuştur. Sorum şu: Benim önceki evliliğimden 1 tane çocuğum var o da K.Z vatandaşı şu an. Önceki evliliğimin boşanma belgesinde yani mahkeme kararında babasının çocuğunu reddettiği belirtilmiş bulunuyor. Bu belgeyle çocuğum vatandaşlık kazanabiliyor mu benimle birlikte?

  • Çocuğunuz 18 yaşından küçük ise; sizinle birlikte başvuruda bulunabilir. Ancak bu durumda çocuğun babasından “TC vatandaşı olmasına izin veriyorum” şeklinde bir yazı almanız gerekmektedir. Bu yazıyı alamıyorsanız kendi konsolosluğunuzdan babası belli değildir gibi bir yazı almayı deneyebilirsiniz.

 • Merhaba.esim azerbaycanda dogdu ama rus vatandasi.dogum belgesini nerden alacagiz.ve nasil apostil yaptiracagoz?

 • Merhaba!
  Esim Peru vatandasi ve 2 yildir Peruda yasiyoruz ve evliligimizin 3.senesini Subatta dolduracagiz. Turkiyeye tasinmayi istiyoruz ve dondugumde herhangi bir ise sahip olmayacagim. Ikimizinde isi olmayacak ve esimin 3 aylik Turkiyede kalma hakki var. Isim olmadan esime vatandaslik basvurusu yapabilirmiyiz? Ne yapmamiz gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim.
  Tessekkurler

  • vatandaşlık başvurusu sırasında yabancıya Türkiye’de geçimini nasıl temin ettiği sorulmaktadır. TC ile evli olan yabancılarda eşinin sigortası vs. gösterilmesinde fayda vardır veya eşinize çalışma izni aldıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Merhaba ben Bulgaristan vatandaşı türk uyruklu bir bayanım ve türk vatandaşı ile evliyim 3 yılımız doldu 2017 ocak ayında türk vatandaşlığı başvurumu yaptım evimize kontrole geldiler asayişe çağırdılar parmak izi işlemlerimi de yaptılar şuanlık bir sorun yok sizi tekrar ziyaret edebilirz dediler fakat hala gelen giden arayan yok sorum şu ki nerdeyse başvuru yapalı 7 ay oldu daha nekadar bekliycez hala araştırma aşamasındayım aralık ayında oturma iznimin süresi doluyor onu uzatmama gerek var mı ozamana kadar kimliğim çıkmaz mı ?

Comments are closed.