Çalışma İzni Nasıl Alınır?

calisma-izni-nasılYabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır? Türkiye’de istihdam edilmek istenen yabancı uyrukluların çalışam izinlerinde izlenecek prosedur nedir? Çalışma İzni nereden alınır? Öncelikle belirtelim ki bu konuda yetkili makam yabancılar çalışma dairesidir. Bu birim ÇSGB bünyesindedir.

Peki Yabancı Personel çalışma izinleri 2016 nasıl alınır? Bunun için iki farklı başvuru yöntemi vardır. Birincisi; Türkiye’den yani Yurtiçi başvurunun yapılması, İkincisi ise; başvurunun Yurtdışından yapılmasıdır.

 • Yurtiçi Başvurularında öncelikle “ikamet tezkeresi” yani “oturma izni” alınması zorunludur. Akabinde işveren ile yabancı personel arasında iş sözleşmesi (matbu 1 sayfalık sözleşme) imzalanmalı ve diğer başvuru evrakları ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ulaştırılmalıdır.
 • Yurtdışı Başvurularında ise “ikamet tezkeresi” şartı aranmamaktadır.Bu başvuruda yabancı uyruklu kişi öncelikle kendi ülkesindeki Türk Konsolosluğu‘na “Çalışma İzni” için evrakları sunmalı ve başvuru numarası almalıdır. Konsolosluk tarafından verilen “başvuru numarası” 10 gün içerisinde Çalışma Bakanlığı’na diğer evraklar sunularak başvurunun ikmal edilmesi gerekmektedir. 10 Günlük sürenin kaçırılması halinde yabancının dosyası işlemden kaldırılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarının Tam Listesine ve İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin buraya TC Dışişleri ⏎ tıklayın!

ÇSGB nezdinde yapılacak başvurularda Şirketlerde Çalışacak Yabancı Personelin Çalışma İzinleri ile Ev Hizmetlisi Çalışma İzni süreçleri ve istenilen belgeler birbirinden farklıdır.

Yabancı Ev Hizmetlileri: (Yabancı Dadılar yani çocuk bakıcıları ve yabancı hasta bakıcı) çalışma izinleri başvurusu ve belgeleri birbirinin aynı olup sadece hasta bakıcılarda ayrıca hasta veya yaşlı olan kişi için doktor raporu aranmaktadır.

Ülkemizde sayıları her geçen gün artan evde istihdam edilen yabancı ev hizmetlileri (çocuk bakıcıları, hasta balıcıları) için “Çalışma İzinleri”nin alınması kanuni bir zorunluluktur. Kaçak olarak yabancı hizmetli çalıştıran kişilere 2016 yılı için 6.000.-TL sı İdari Para Cezası verilmektedir. Ayrıca Kaçak Çalışan Yabancı Dadı Deport edilmekte ve Türkiye’ye giriş yasağı konmaktadır.

Yabancı uyruklu Hasta Bakıcı ve Yabancı Dadı izinleri için gerekli olan evrak listesi ve detaylı bilgi Yabancı Ev Hizmetlileri ⏎ linkinden ulaşabilirsiniz.

yabanci-personelŞirketlerde Yabancı Uyruklu Personel: çalıştırmak isteyen işverenlerin öncelikle bir takım ŞARTLARI taşıması gerekmektedir. (örn. herbir yabancı için en az 5 TC vatandaşını sigortalı olarak istihdam etmiş olması gerekmektedir) Ayrıca o işyerinin Vergi Borcu olmamalı ve sermayesinin belli bir seviyenin üstünde olması gerekmektedir.

Ayrıca 6735 sayılı Uluslarası İşgücü Kanunu 28 Temmuz 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile Turkuaz Kart sistemi getirilmiş olup, bir takım vasıflardaki yabancılara Turkuaz Kart verilebilecektir. Bu kart sahibine Türkiye’de süresiz çalışma izni hakkının tanınması ön görülmektedir. Konuya ilişkin başvurular “Uygulma Yönetmeliği”nin hazırlanarak ilan edilmesinden sonra başlayacak olup, henüz yönetmelik yayımlanmamıştır.

Yabancıların Türkiye’de çalışma izinleri hakkında danışmanlık ücret teklifi olmak için (212) 243 44 70 arayabilir veya iletişim formundan sorularınızı iletebilirisiniz.

Saygılarımızla,
Anka Patent ve Danışmanlık Ltd. 

28 comments

 • Daha önce ethiopyada kaldım oradaki bakici mızı turkiyeye getirmek istiyoruz nasıl yardımcı olursunuz

 • merhabalar ,benim eşim arnavut vatandaşı ve istanbul üniversitesi veteriner fakültesi mezunu ,biz 1 yıldır evliyiz, eşim için veteriner kliniği açmak istiyoruz , çalışma izni konusunda nasıl bir yol izlemeliyiz bize yardımcı olurmusunuz.?

  • Emine hanım, size cevaben gönderdiğimiz e-mailde de belirttiğimiz üzere Veterinerlik TC vatandaşlarına mahsus mesleklerden olup, yabancıların bu mesleği ifa etmeleri yasaklanmıştır. Başka bir görev veya title ile çalışmayı düşünürse bizimle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla,

 • Merhaba, benim eşim İTÜ’den kabul olmuş ve şuan istanbul’da yaşıyoruz, dolayısyla bende çalışma izni almak için nereden başlamam gerekiyor?
  mümkünse lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olurmusunuz?
  Saygılar ve hürmetler,

 • Meraba.ben 4 senelik tc vatandaşı ile evliyim. Çalışma izini çıkartmak istiyorum. Yardamci olurmusunz. Siz yapabilyomusunz çalışma izinini

 • Merhabalar erkek Kardeşim Arnavut göçmeni 3 yıldır oturma izni vardı bende kalıyordu ,geçen yaz evlendi şimdi mili eğitimden ilk okul sinavina giriyor ilk okul diplomasını aldıktan sonra çalışma izni alabilirmi rica etsem yol gösterirmisiniz ne yapabiliriz nasıl bir iş olabilir şoförlüğü var tekstil li biliyor saygilar

  • Merhaba, Pervin Hanım,
   Şuan için vasıfsız erkek yabancının çalışma izni alması mümkün değil. Ancak evlilikte 3 yılı doldurduktan sonra istisnai başvurma hakkı olacaktır. Konuyla ilgili detaylı e-mail tarafınıza gün içerisinde gönderilecektir.
   Saygılarımızla,

Comments are closed.