Çalışma İzni Nasıl Alınır?

calisma-izni-nasılYabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır? Türkiye’de istihdam edilmek istenen yabancı uyrukluların çalışam izinlerinde izlenecek prosedur nedir? Çalışma İzni nereden alınır? Öncelikle belirtelim ki bu konuda yetkili makam yabancılar çalışma dairesidir. Bu birim ÇSGB bünyesindedir.

Peki Yabancı Personel çalışma izinleri 2016 nasıl alınır? Bunun için iki farklı başvuru yöntemi vardır. Birincisi; Türkiye’den yani Yurtiçi başvurunun yapılması, İkincisi ise; başvurunun Yurtdışından yapılmasıdır.

  • Yurtiçi Başvurularında öncelikle “ikamet tezkeresi” yani “oturma izni” alınması zorunludur. Akabinde işveren ile yabancı personel arasında iş sözleşmesi (matbu 1 sayfalık sözleşme) imzalanmalı ve diğer başvuru evrakları ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ulaştırılmalıdır.
  • Yurtdışı Başvurularında ise “ikamet tezkeresi” şartı aranmamaktadır.Bu başvuruda yabancı uyruklu kişi öncelikle kendi ülkesindeki Türk Konsolosluğu‘na “Çalışma İzni” için evrakları sunmalı ve başvuru numarası almalıdır. Konsolosluk tarafından verilen “başvuru numarası” 10 gün içerisinde Çalışma Bakanlığı’na diğer evraklar sunularak başvurunun ikmal edilmesi gerekmektedir. 10 Günlük sürenin kaçırılması halinde yabancının dosyası işlemden kaldırılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarının Tam Listesine ve İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin buraya TC Dışişleri ⏎ tıklayın!

ÇSGB nezdinde yapılacak başvurularda Şirketlerde Çalışacak Yabancı Personelin Çalışma İzinleri ile Ev Hizmetlisi Çalışma İzni süreçleri ve istenilen belgeler birbirinden farklıdır.

Yabancı Ev Hizmetlileri: (Yabancı Dadılar yani çocuk bakıcıları ve yabancı hasta bakıcı) çalışma izinleri başvurusu ve belgeleri birbirinin aynı olup sadece hasta bakıcılarda ayrıca hasta veya yaşlı olan kişi için doktor raporu aranmaktadır.

Ülkemizde sayıları her geçen gün artan evde istihdam edilen yabancı ev hizmetlileri (çocuk bakıcıları, hasta balıcıları) için “Çalışma İzinleri”nin alınması kanuni bir zorunluluktur. Kaçak olarak yabancı hizmetli çalıştıran kişilere 2016 yılı için 6.000.-TL sı İdari Para Cezası verilmektedir. Ayrıca Kaçak Çalışan Yabancı Dadı Deport edilmekte ve Türkiye’ye giriş yasağı konmaktadır.

Yabancı uyruklu Hasta Bakıcı ve Yabancı Dadı izinleri için gerekli olan evrak listesi ve detaylı bilgi Yabancı Ev Hizmetlileri ⏎ linkinden ulaşabilirsiniz.

yabanci-personelŞirketlerde Yabancı Uyruklu Personel: çalıştırmak isteyen işverenlerin öncelikle bir takım ŞARTLARI taşıması gerekmektedir. (örn. herbir yabancı için en az 5 TC vatandaşını sigortalı olarak istihdam etmiş olması gerekmektedir) Ayrıca o işyerinin Vergi Borcu olmamalı ve sermayesinin belli bir seviyenin üstünde olması gerekmektedir.

Ayrıca 6735 sayılı Uluslarası İşgücü Kanunu 28 Temmuz 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile Turkuaz Kart sistemi getirilmiş olup, bir takım vasıflardaki yabancılara Turkuaz Kart verilebilecektir. Bu kart sahibine Türkiye’de süresiz çalışma izni hakkının tanınması ön görülmektedir. Konuya ilişkin başvurular “Uygulma Yönetmeliği”nin hazırlanarak ilan edilmesinden sonra başlayacak olup, henüz yönetmelik yayımlanmamıştır.

Yabancıların Türkiye’de çalışma izinleri hakkında danışmanlık ücret teklifi olmak için (212) 243 44 70 arayabilir veya iletişim formundan sorularınızı iletebilirisiniz.

Saygılarımızla,
Anka Patent ve Danışmanlık Ltd. 

28 comments

  • Merhaba. Ben yabanciyim evliliği İstanbul’da yasiyorum çocuğum var 7 aylık eşi Türk oturma izini var yani ikamet var 3 sene sonra turk kimlik alabilirim dideler ben şimdi migrosa calisibilirmiyim başvurursa. Çok teşekkür ederim

    • Vasıfsız yabancıların market, super market gibi yerlerde çalışma izni verilmesi söz konusu değildir. Geçici Koruma kapsamındakiler (mülteciler) hariç olmak üzere. Çalışma istiyorsanız en az 5 Türk istihdam eden ve ithalat ihracat olan firmalarda iş bulmanızı tavsiye ederiz.

  • Merba ben azerbaycanlyim 2009 yolundan beridir turkiyedyim annem ablam 5 6 yıl oldu tc vatandaşı oldular bende 5 yilmi doldurduktan sonra başvuru yaptım fakat bana yanlış kağıt imzalatıp tc hakimi kaybettim tursit olarak kaldım şimdi eğitim 1yllik uzatma aldim 2ylik eskiden 1ylik verilirdi benm sorum şu şimdi tc vatandaşı icn başvursam kabul olmazmi vede mesleğim kuaförlük hiçbiyerde calisamyrm çalışma izini cikartabilrmyim

    • Merhaba, öncelikle vatandaşlık başvurusu yapabilmeniz için Turistik Tezkere almamanız gerekir. Turistik’e düştüğünüz anda daha önceki süreleriniz de sıfırlanır. Çalışma izni için ise, “Belgeli Turizm İşletmeleri”ndeki Kuaför Salonlarından çalışma izni alabilirsiniz. Norma Kuafor’den izin almanız mümkün değil. Ancak Turizm İşletme belgesi olan salonlardan izin alabilirsiniz.

Comments are closed.